San Diego
 Canoe Kayak
 Team


SAVE THE DATE 4/4/2020




THE 2019 SILVER BLADE INTERNATIONAL REGATTA

FINAL RESULTS AND AWARDS

Saturday April 6th 2019 at the SDCKT Boathouse

2019 FINAL SCHEDULE - NO day of race registration

Race Fee $30 until March 25th, 2019. Late Fee $40 until April 2nd, 2019. 

Registration closes Midnight April 2nd, 2019.

All entries must be received by April 2nd, 2019 so that lane assignments can be made & heats drawn.

THERE IS NO DAY OF EVENT REGISTRATION OPTION

2019 FINAL Schedule -  NOTE there will be NO 10KM race this year.

FINAL 2019 SCHEDULE WILL DEPEND ON ENTRIES RECEIVED and posted after 4/2/2019.

WAIVERS - For NON-ACA (American Canoe Association) Members:  ADULT WAIVER - MINOR WAIVER

VOLUNTEER SIGN UP

Registration is open on PaddleGuru, through the link below.  Visit Paddleguru for updates


Instructions for racers:

IMPORTANT:  THERE IS NO RACE DAY REGISTRATIONREGISTRATION CLOSES ON APRIL 2nd, 2019 

  • Bring racks to put your boat on in the equipment area or you can place your boat on the beach.
  • You will be given your heats and lane assignments following Registration.
  • Please view the Silver Blade International Regatta as a type of a National Team Trials in your sport. Consequently you should not be late for your race as the starter will not wait if you are not on the start line, in the correct lane and at the correct time. Entries will be up online following the April 5th entry deadline..
  • We will be providing numbers and number holders for you to attach to your craft. PLEASE BRING DUCT TAPE TO ASSIST WITH ATTACHING LANE NUMBERS TO YOUR BOAT. You will need a number on your craft that corresponds to the lane that you are assigned. Registration Starts at 730AM We will be holding a Pre-Race meeting at 815AM on Saturday where you will be given last minute race instructions and then races will start promptly at 9AM.

Directions to Regatta Course

1750 Fiesta Island Rd, San Diego, CA 92109 

  • From I-5 SouthBound exit Sea World Drive  and make a right then Right on East Mission Bay Drive.
  • From 1-5 Northbound exit Sea World Drive and make a left then Right on East Mission Bay Drive
  • Make a left onto Fiesta Island Rd from East Mission Bay Drive
  • Follow one way road to the right, keep right at the fork and park in Youth Aquatic Center parking lot.
  • Walk arond the front of the buildings along the water to SDCKT Boathouse

 


Thank you to all paddlers, coaches and volunteers for joining us at ...  

THE 2019

SILVER BLADE INTERNATIONAL REGATTA

Saturday April 6th 2019 at the SDCKT Boathouse

FINAL RESULTS


2019 Silver Blade Regatta Trophy Winners 

K1 Men (BEST MALE KAYAKER)

Nate Errez
K1 Men Junior( BEST MALE KAYAKER JUNIOR) Jacob Eash
K1 Women  (BEST FEMALE KAYAKER) Sam Barlow
K1 Women Junior (BEST FEMALE KAYAKER JUNIOR) Kitsy Nipper
C1 MEN (BEST CANOEIST) No Entries
C1 Junior Men (BEST CANOE JUNIOR) Derick Gregory Sanchez Solis 
C1 Women (BEST CANOE SENIOR WOMEN) Delaney Valentine
C1 Junior women (BEST CANOE JUNIOR WOMEN) Paola Sofia Garcia de Leon Arellano 
SURFSKI MEN (SILVER BLADE REGATTA VALHALLA) No Entries
Stand Up Paddle Board Men (BEST SUP SENIOR MEN) Gui Dos Reis 
Stand Up Paddle Board Women (BEST SUP SENIOR WOMEN) Kristen Thomas
Stand Up Paddle Board Men (BEST SUP JUNIOR MEN) David Leon 
Stand Up Paddle Board Women (BEST SUP JUNIOR WOMEN) Jade Howson 
OC1 Men (BEST MALE OC PADDLER) Clarke Graves
OC1 Men Junior (BEST MALE OC PADDLER JUNIOR) David Leon 
OC1 Women (BEST FEMALE OC PADDLER) Mags Pedrick
OC1 Women Junior (BEST FEMALE OC PADDLER JUNIOR) Jade Howson 
LIGHTNING BOYS Myles Plaskonos
LIGHTNING GIRLS Kami Massey
SUP NOVICE BOYS Nathan Plaskonos
SUP NOVICE GIRLS Kami Massey
ParaCanoe V1 MALE Mike McCallum VL3 
ParaCanoe K1 MALE Mike Ballard KL2 
ParaCanoe K1 FEMALE Erica Davis KL1; Kaitlyn Verfuerth KL2; Jillian Elwart KL3
LIGHTNING RELAY SDCKT
OVERALL TEAM WINNER SDCKT



K1 Men (BEST MALE KAYAKER)

Nate Errez
K1 Men Junior( BEST MALE KAYAKER JUNIOR) Jacob Eash
K1 Women  (BEST FEMALE KAYAKER) Sam Barlow
K1 Women Junior (BEST FEMALE KAYAKER JUNIOR) Kitsy Nipper
C1 MEN (BEST CANOEIST) No Entries
C1 Junior Men (BEST CANOE JUNIOR) Derick Gregory Sanchez Solis 
C1 Women (BEST CANOE SENIOR WOMEN) Delaney Valentine
C1 Junior women (BEST CANOE JUNIOR WOMEN) Paola Sofia Garcia de Leon Arellano 
SURFSKI MEN (SILVER BLADE REGATTA VALHALLA) No Entries
Stand Up Paddle Board Men (BEST SUP SENIOR MEN) Gui Dos Reis 
Stand Up Paddle Board Women (BEST SUP SENIOR WOMEN) Kristen Thomas
Stand Up Paddle Board Men (BEST SUP JUNIOR MEN) David Leon 
Stand Up Paddle Board Women (BEST SUP JUNIOR WOMEN) Jade Howson 
OC1 Men (BEST MALE OC PADDLER) Clarke Graves
OC1 Men Junior (BEST MALE OC PADDLER JUNIOR) David Leon 
OC1 Women (BEST FEMALE OC PADDLER) Mags Pedrick
OC1 Women Junior (BEST FEMALE OC PADDLER JUNIOR) Jade Howson 
LIGHTNING BOYS Myles Plaskonos
LIGHTNING GIRLS Kami Massey
SUP NOVICE BOYS Nathan Plaskonos
SUP NOVICE GIRLS Kami Massey
ParaCanoe V1 MALE Mike McCallum VL3 
ParaCanoe K1 MALE Mike Ballard KL2 
ParaCanoe K1 FEMALE Erica Davis KL1; Kaitlyn Verfuerth KL2; Jillian Elwart KL3
LIGHTNING RELAY SDCKT
OVERALL TEAM WINNER SDCKT


Thank you to all paddlers, coaches and volunteers for joining us at ...  

THE 2018 SILVER BLADE INTERNATIONAL REGATTA

Saturday April 7th 2018 at the SDCKT Boathouse


FINAL RESULTS MORNING

FINAL RESULTS AFTERNOON

FINAL RESULTS 10KM with portages    


2018 Silver Blade Regatta Trophy Winners 


Kayak Junior Men - Kyle Field

Kayak Senior Men - Daniel Havel

Kayak Junior Women - Valeria Haro

Kayak Senior Women - Kaitlyn McElroy

ParaCanoe V1 Men/Women - Channing Cash

Canoe Junior Men - No Entries

Canoe Senior Men - Luis Antonio Montoya Catrales

Canoe Junior Women - Morgan Jacobsen

Canoe Senior Women - Delaney Valentine

Surfski Men/Women - No Entries

Outrigger Men/Women - No Entries

Stand Up Paddleboard  Junior Men - Tyler Bashor

Stand Up Paddleboard  Senior Men - Paul Pianowski

Stand Up Paddleboard  Junior Women - Jade Howson

Stand Up Paddleboard  Senior Women - Kristen Thomas

Stand Up Paddleboard  Boys - Walter Graham

Stand Up Paddleboard  Girls - Carla Perez

Lightning Boys - Qiyang Ye

Lightning Girls - Paulette Asabi Perez Carbajal

Lightning Relay - Carla Perez, Keynes Wu, Evan Ye



Thank you to all paddlers, coaches and volunteers for joining us at ...  

THE 2017 SILVER BLADE INTERNATIONAL REGATTA

Saturday April 8th 2017 at the SDCKT Boathouse

     

2017 Silver Blade Regatta Trophy Winners 


Canoe Junior Men - Nivran Robles Furtos - Baja

Canoe Junior Women - Estefani Rodrigues Guzman - Baja

Canoe Senior Men - Not awarded

Canoe Senior Women - Mackenzie Sousley - PLNU/SDCKT

Kayak Junior Men - Evan Truesdale - SDCKT

Kayak Senior Men - Zoltan David - Las Vegas

Kayak Junior Women - Mira Corrao - SDCKT

Kayak Senior Women - Sammie Barlow - SDCKT

Lightning Boys - Lucien Escarguel - SDCKT

Lightning Girls - Kitsy Nipper - SDCKT

  

Complete list of awards available at:  2017 SBR--awards.pdf

Complete results available at: 2017 SBR--Progressions_times.pdf



SDCKT is a 501(c)(3) NonProfit #33-0802871

PayPal Acceptance Mark
Powered by Wild Apricot Membership Software